2019-20 Underclassmen Awards

2019-20 Underclassmen Awards

School closures in the spring of 2019 due to the COVID-19 pandemic prevented the presentation of our 2019-20 Underclassmen Awards.  Those award winners are listed below, along with the winners of The Challenge Program, presented by Halliburton, in the column on the right. Congratulations to all award winners (listed by their class as of last school year).

Freshmen 3.5 GPA & Above

Lillian AndersonShelby GregorichMalena Derwacter-Nutter 
Reynaldo Angulo
 Phillip Grooms Tyson Omen
Abigail Baldwin Maggie Gump Caroline Pinson
Olivia Baldwin Rosalind Hancock Melissa Rider
Trey Barnett Brier Harmon Mylee Robbins
Michaela Bolen Kimberly Harris James Robinson
Hannah Cunningham Madison Hicks Nyla Rutter
 Danasia Dalton Makenzie Hopper Katie Schroeder
Nymia Dalton Kavnonté Huffman Camryn Seekatz
Ruthie Dalton Emperia Johnson Ashleigh Shannon
Breanna Donnelly Marguille Jubera Makayla Sharrer
Kristin Dyer Alexander Lacey Preston Simon
Justin Ewart Allira Marshall Chase Starkey
Alyssa Foley Simeon Mathers Catherine Taylor
Rachel Fraunfelter Caidence McCoid Kaelyn Taylor
Rhandi Freitag Katelynn Miller Evalyn Wills
Dominic Gee Selah Murphy Kady Winland
Navaeh Goehring Summer Neal
Dasia Grandstaff Carl Norris

Sophomores 3.5 GPA & Above

Cheyenne AkersAydin Foley Jeremiah Penrose
Kiersten Allen Julia Gantzer Jasmine Perry
Sydney Allen Bailey Gilliam Kayshawnna Schoenleb
Matthew Baldwin Julian Goines-Jackson Jade Shannon
Alexis Barnett Brody Goldsmith Jada Shawger
Jaycee Barnett Abigail Graham Brooklyn Smith
Aydan Bennett Timothy Hamilton Morgan Smith
Garret Biedebach Gabriella Henderson Brooklyn Snoddy
Cody Bittner Samantha Larrick-Goodrich Abigail Stillion
Aaron Blackford Austin Lemmon Brynn Tabler
Raevin Brock Charles Lightle Colleen Taylor
Joseph Brown Margaret Matarazzo Clayton Tredway
Abby Byler Kaden Mayle Josie VanKirk
Ayrika Campbell Kori Mayle Allison Walker
Emma Conkle Kaidyn McClintock DaJean Walker
Karly Decker Maxwell Mercer Shayna Walls
Evan Dinan RaShaun Merriman Lucas Watson
Jourdyn DriggsLandon Miller Jillian Wiersma
Madelyn Drozda KayLee Norris Amya Yockey
 Parker Erichsen Kyan Norris Slade Young
 Taylor Ferry Brady North

Juniors 3.5 GPA & Above

Paige Barnett* Peyton Kenily * Kyle Pritchard 
* T.J. Bellerive Kylie Kennedy Jeffrey Redman
* Callie Buchanan Olivia Kennedy * Thomas Reid
* Nicholas Byler Kobe King David Roach
Gabrielle Campbell Zoie Kinney Jayden Scales
Jordan Coulson * Emmah Kronenbitter Oryna Sotchenko
 * Meya Derwacter-Nutter Jadyn Lundell * Laykin Starkey
Taylor Drake Allyanna Mayle Julia Torres
Skylar Flowers Kaydis Mayles * Michaela Tumblin
Isaac Giles * Katelyn McMillion * Jack Tysinger
* Kiaunna Goins * Taylor McNeish Harmony VanFossen
Drew Hague Alexis Morrison Derek Wallace
* Courtney Hiltbrunn Kiersten Norris * Jacob Wiersma
* Molly Kappes E.J. Ormond * Brayden Ziemer
* Kalah Kellems Caleb Parr (* - National Honor Society)

The Challenge Program for Zanesville High School is presented by Halliburton, one of the world's largest providers of products and service to the energy industry. The awards have been part of Zanesville High School since 2015.

Please watch this brief video to learn more about the program, and to hear about this year's ZHS award-winners, who are also listed below. Each of them earns a $200 scholarship for their award.
 
(STUDENTS: For more information, please view your Guidance Google Classroom!) 
ATTENDANCE:
Keith Wyatt
Sophie Church
 
S.T.E.M.
Jeffrey Redman
Lucas Watson
 
COMMUNITY SERVICE
Deja Walker
Jeremiah Penrose
 
ACADEMIC IMPROVEMENT
Allyson Eckelberry
Ray'ven Lambert
 
ACADEMIC EXCELLENCE
Emmah Kronenbitter
Matthew Baldwin
View text-based website